Antalya

Türk turizminde İstanbul ile birlikte en çok turist çeken Antalya’da yılın her döneminde turizm olanaklarının ve tesisler olsa da turizm bölgeleri yaz ayında daha yoğundur.

Antalya’da kültür turizmi başta olmak üzere deniz, spor, sağlık, kış, kongre, yayla, mağara, kamp ve inanç turizmi yapılabilmekte bu turizm seçenekleri için tesisler bulunmaktadır. 2017 yılı turizm istatistiklerine göre Antalya, dünyada en çok ziyaret edilen yirmidokuzuncu şehir durumundadır . Antalya iline 2017 yılında 10.486.191 turist gelmiştir. 2015 yılının son aylarında Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizi sonrası Rusya’nın Türkiye’ye karşı yaptırımlar uygulaması, tatil için Türkiye’yi tercih eden Rusya vatandaşlarının sayısında büyük bir düşüşe neden olmuş ve Türkiye’deki turizm etkinliklerini daraltmıştır.

Türkiye’de “turizmin başkenti” olarak nitelendirilen Antalya birbirinden farklı kategorilerde birçok otele ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde özellikle 5 yıldızlı otellerin fazlalığı dikkat çekmektedir. 2017 verilerine göre, Antalya’da 405 adet 5 yıldızlı otel ve bu otellerde yaklaşık 352.000 adet yatak bulunuyor.

Side’de bulunan Apollon Tapınağı, Antalya’daki kültür turizmi noktalarından biridir. Antalya’da kültür turizminin ağırlıklı olarak yapılacağı yerler Antalya’nın batıdaki Kaş’tan doğudaki Gazipaşa’ya kadar uzayan kıyı şeridinin çeşitli yerleridir. Bu bölgede onlarca antik kent, tarihi yapı, tarihi cami ve kiliseler bulunmaktadır. Antalya’da deniz turizmi de yine kıyı şeridi boyunca yapılmaktadır. Bu bölgede kıyı turizmiyle beraber deniz turları da yapılabilmektedir. Deniz turizminin en bilinen noktaları Kleopatra, Konyaaltı ve Lara plajlarıdır.

Spor turizmi bakımından Antalya popüler sporlara ev sahipliği yapan bir ildir. Başta futbol, tenis ve golf olmak üzere her yıl yüzlerce sporcu ve takım Antalya’yı tercih etmektedir. Antalya, bu sporların tesislerine sahip olduğu gibi sporculara ve yetkililerine verilen seminerlere de ev sahipliği yapmaktadır. Antalya, 2009-2010 döneminde judo, halter, eskrim, voleybol, badminton ve benzeri pek çok alanda 39’u uluslararası, 66’sı ulusal, 27’si millî takım kampı ve 45’i kurs ve seminer olmak üzere toplam 177 etkinliğe ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca Antalya 2003-2008 yılları arasında Dünya Ralli Şampiyonası’na ev sahipliği yapmıştır.

Antalya yaz turizmiyle öne çıksa da kış turizminde de ülkenin önde gelen illerindendir. Antalya’daki Saklıkent Kayak Merkezi ve Alanya’daki Akdağ Kış Sporları Turizm Merkezi Antalya’yı kış turizminde önde tutan tesislerdir.

Kongre turizmi bakımından Antalya ulaşımın kolaylığı ve ulaşım imkânlarının çeşitliliği pek çok turizm ve dinlenme imkânı sunması ve toplamda 106.000 koltuğu aşan bir kapasitesi ile dünyanın her tarafından gelecek konuklar için önemli toplantıların yapılabileceği olanağa da sahiptir.

2016 yılında Antalya’da düzenlenen olan Çiçek ve Çocuk temalı Expo 2016 Antalya organizasyonuyla kent, fuar turizmiyle de tanışmıştır.

 Dar bir alanda hem denize hem de büyük yükseklikteki dağlara sahip olan Antalya’da yayla turizmi de Finike’den başlayarak Alanya’ya kadar uzanan coğrafyanın yüksek yerlerinde yapılabilmektedir. Ayrıca Torosların eteğinde kurulan Antalya’nın dağları ana iskelet bakımından genellikle kireç taşlarından (kalkerlerden) oluşmuştur. İldeki mağaraların büyük çoğunluğu da bu kireç taşı formasyonları içinde gelişmiştir. Antalya’da yaklaşık 500 kadar mağara tespit edilmiştir. Antalya da mağara turizmi de yapılabilmektedir. Antalya’da turizme açılan 3, turizme açılmayı bekleyen ya da yerel olanaklarla açılmış olan 28 tane mağara vardır.

Antalya’da inanç turizmi gelişme gösteren bir turizm koludur. Antalya’da özellikle Selçuklu döneminden pek çok cami vardır. Bunlardan Murat Paşa Camii ve Yivli Minare Camii en çok bilinen camilerdir. Antalya’nın batısındaki Demre’de Noel Baba Kilisesi; doğudaki Alanya’daysa 1400 yıllık Aya Yorgi Kilisesi bulunmaktadır. Bunun dışında Serik’e bağlı turizm merkezi Belek, Serik’te 2004’te özel bir girişimle Dinler Bahçesi isimli ibadethane açılmıştır. Kudüs’ten sonra üç dinin buluştuğu ikinci nokta olan bu bahçede üç semavi dinin (Hristiyanlık, İslam ve Musevilik) ibadethaneleri yan yana mevcuttur.


Antalya aktivitelerini keşfet

Antalya Tazı Kanyonu Jeep Safari ve Selge Antik Kenti Turu

0 Yorum

Side, Gündoğdu ve Oba – Antalya Havaalanı (AYT) Özel Transfer

0 Yorum

Alanya, Konaklı ve Oba – Antalya Havaalanı (AYT) Özel Transfer

0 Yorum

Kundu ve Lara – Antalya Havaalanı (AYT) Özel Transfer

0 Yorum

Antalya Merkez ve Konyaaltı – Antalya Havaalanı (AYT) Özel Transfer

0 Yorum

Antalya Havaalanı (AYT) – Lara ve Kundu Otelleri Özel Transfer

0 Yorum

Alanya Çıkışlı Manavgat Tekne ve Yerel Pazar Turu

0 Yorum

Alanya’da Deneme Dalışı Turu

0 Yorum

Alanya Sapadere Kanyonu ve Cüceler Mağarası Turu

0 Yorum

Alanya Çift Kişilik ATV Safari Turu

0 Yorum

Alanya Tek Kişilik ATV Safari Turu

0 Yorum

Alanya Yamaç Paraşütü Deneyimi

0 Yorum

Alanya Spa Paketi: Geleneksel Türk Hamamı + 20 Dk. Masaj

0 Yorum

Alanya Çıkışlı Manavgat Şelalesi, Aspendos ve Side Turu

0 Yorum

Tam Gün Alanya Tekne Turu

0 Yorum

Alanya Jeep Safari ve Dim Mağarası Turu

0 Yorum

Alanya Yeşil Kanyon Tekne Turu

0 Yorum

Alanya Water Planet Waterpark Giriş Bileti

0 Yorum

Alanya Çıkışlı Tam Gün Pamukkale ve Hierapolis Turu

0 Yorum

Antalya Köprülü Kanyon’da Jeep Safari+Rafting Turu

0 Yorum

Antalya Köprülü Kanyon’da Buggy Safari + Rafting Turu

0 Yorum

Antalya Köprülü Kanyon’da Rafting

0 Yorum