Kapadokya

Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin dünyada en güzel bütünleştiği yerdir. Coğrafik olaylar Peribacaları’nı oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da, bu peribacalarının içlerine ev, kilise oymuş, bunları fresklerle süsleyerek, binlerce yıllık yaşlı medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır.

Roma İmparatoru Augustus zamanında Antik Dönem yazarlarından Strabon 17 kitaplık ‘Geographika’ adlı kitabında (Anadolu XII,XIII,XIV) Kapadokya Bölgesi’nin sınırlarını güneyde Toros Dağları, batıda Aksaray, doğuda Malatya ve kuzeyde Doğu Karadeniz kıyılarına kadar uzanan geniş bir bölge olarak belirtir.

Bu günkü Kapadokya Bölgesi Nevşehir,Aksaray, Niğde, Kayseri ve Kırşehir illerinin kapladığı alandır. Daha dar bir alan olan kayalık Kapadokya Bölgesi ise Uçhisar, Ürgüp, Avanos, Göreme, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara ve çevresinden ibarettir.

Kayalara oyulmuş geleneksek Kapadokya evleri ve güvercinlikler yörenin özgünlüğünü dile getirirler. Bu evler 19. yüzyılda yamaçlara ya kayaların yada kesme taştan inşa edilmişlerdir.

Bölgenin tek mimarı malzemesi olan taş yörenin volkanik yapısından dolayı ocaktan çıktıktan sonra yumuşak olduğundan çok rahat işlenebilmekte ancak hava ile temas ettikten sonra sertleşerek çok dayanaklı bir yapı malzemesine dönüşmektedir. Kullanılan malzemenin bol olması ve kolay işlenebilmesinden dolayı yöreye has olan taş işçiliği gelişerek mimari bir gelenek halini almıştır. Gerek avlu gerekse ev kapılarının malzemesi ahşaptır.

Kemerli olarak yapılmış kapıların üst kısmı stilize sarmaşık veya rozet motifleriyle süslenmiştir.Yöredeki güvercinlikler 19. yüzyılın sonları, 18. yüzyılda yapılmış küçük yapılardır. İslam resim sanatını göstermek açısından önemli olan güvercinliklerin bir kısmı manastır veya kilise olarak inşa edilmişlerdir. Güvercinliklerin yüzeyi yöresel sanatçılar tarafından zengin bir bezemeler, kitabeler ile süslenmişlerdir.


Kapadokya aktivitelerini keşfet

Kapadokya’da Özel Jeep Safari Turu

0 Yorum

Kapadokya’da Sema Gösterisi Deneyimi

0 Yorum

Kapadokya’da Yemekli Geleneksel Türk Gecesi Turu

0 Yorum

Kapadokya’da Geleneksel Türk Hamamı Deneyimi

0 Yorum

Kapadokya’da Gün Batımı Deve Safari Deneyimi

0 Yorum

Kapadokya’da Gün Doğumu Deve Safari Deneyimi

0 Yorum

Kapadokya’da Özel Balon Uçuşları İzleme Turu (1-6 Kişi)

0 Yorum

Kapadokya Gün Batımında Özel Grup Yürüyüş Turu (1-6 Kişi)

0 Yorum

Kapadokya Gün Doğumunda Özel Grup Yürüyüş Turu (1-6 Kişi)

0 Yorum

Kapadokya’da 1 Saatlik Atlı Tur

0 Yorum

Kapadokya’da 2 Saatlik Atlı Tur

0 Yorum

Kayseri Havaalanı (ASR) – Kapadokya Bölge Otelleri Özel Transfer

0 Yorum

Nevşehir Havaalanı (NAV) – Kapadokya Bölge Otelleri Özel Transfer

0 Yorum

Kapadokya ATV Safari Deneyimi

0 Yorum

Kapadokya Yeşil Tur

0 Yorum

Kapadokya Kırmızı Tur

0 Yorum

Kapadokya Balon Turu

0 Yorum