850 TL den itibaren

Mardin Tam Gün Rehberli Özel Kültür Turu

Created with Sketch. Mardin, Turkey

Süre

9 Saat

İptal Koşulları

3 güne kadar

Kapasite

5 Kişi

Diller

İngilizce, Türkçe

Açıklama

Dopdolu geçecek Mardin kültür turuna hazır olun!

Turumuz misafirlerimizi sabah 09:30’da otellerinden almamız ile başlamakta. Turumuzun ilk durağı Kasımiye Medresesi. Günümüze kadar mükemmel yapısıyla ayakta kalabilen medresenin yapımına Artuklu Dönemi’nde başlanmış ve Akkoyunlu Hükümdarı Cihangiroğlu Kasım Padişah döneminde 1457-1502 yıllarında tamamlanmıştır. İki katlı, kubbeli, tek ve açık avlulu medresenin inşasında düzgün kesme taş kullanılmıştır. Plan özellikleri, taş işçiliği ve süsleme motifleri bakımından ilgi çeken yapı, cami ve türbe ile birlikte külliye içerisinde yer almaktadır. Medresenin avlusunda bir çeşme ve büyükçe bir havuz bulunmaktadır. Güneyde ovaya açık bir cepheye sahip olan medrese, Mardin yapılarının en büyüklerindendir. Açık medrese tipinde, tek bir avlu etrafında düzenlenmiş, iki katlı ve tek eyvanlıdır. Kesme taş ve tuğlalardan yapılmıştır.

Turumuz Mardin Ulucami ziyaretimiz ile devam ediyor. Artuklu Dönemi mimari örneklerinden, dilimli kubbesi ve minaresiyle Mardin’in sembolü olan Mardin Ulu Cami kayıtlara göre iki minareli inşa edilmiştir. Caminin bugün mevcut olan tek minaresinin kare kaidesindeki yazıt, yapım tarihini 1176 olarak vermektedir, fakat bugünkü minare 1888/1889 yıllarında yeni ve elektik bir üslupla yapılmıştır. Bazı Süryani yazarlar kiliseden çevrildiğini söylerler. Yapı kiliseden çevrilmemiş olsa bile, yerinde eski bir kilisenin bulunması muhtemeldir.

Turumuza bölgede bulunan birçok eski kiliseyi ziyaret ederek devam ediyoruz. Kilise ziyaretlerinden sonraki durağımız Deyrulzafaran Manastırı, Mardin’in 4 kilometre doğusunda, Mardin Ovasına hakim bir noktadadır. Üç kattan oluşan Manastır 5’inci yüzyıldan başlayarak farklı zamanlarda yapılan eklentilerle bugünkü haline 18’inci yüzyılda kavuşmuştur. Manastır, MÖ Güneş Tapınağı, daha sonra da Romalılar tarafından kale olarak kullanılan bir kompleks üzerine inşa edildi. Romalılar bölgeden çekilince Aziz Şleymun bazı azizlerin kemiklerini buraya getirterek kaleyi manastıra çevirdi.

Turumuz son durakları olan Mardin’in meşhur çarşılarını beraber gezerek otelimize misafirlerimizi geri bırakıyoruz.

Önemli Bilgilendirme

  • Turumuz özel tur olarak gerçekleştirilmektedir. Minimum katılımcı sayısı 3 maksimum katılımcı sayısı 5’tir.
  • En erken rezervasyon tarihi rezervasyon yapmak istediğiniz tarihten 3 gün sonrasıdır.

 

 

Daha Fazla

Dahil Olanlar / Dahil Olmayanlar

  • Otel transferleri
  • Türkçe veya İngilizce Rehberlik
  • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri
  • Yemek

Duration

Tam gün

Diller

İngilizce
Türkçe

Aktivite Tipleri

Günlük Turlar
Tam Gün Rehberli Turlar

Aktivite Lokasyonu

Created with Sketch. Mardin, Turkey
Created with Sketch.
den itibaren 850 TL

İlgili Turlar