1000 TL den itibaren

İstanbul Çıkışlı Tam Gün Bursa Turu

Created with Sketch. Bursa, Turkey

Süre

14 Saat

İptal Koşulları

1 güne kadar

Kapasite

15 Kişi

Diller

İngilizce, Türkçe

Açıklama

Misafirlerimizin belirtilen bölgelerden sabah 07:00’de  alınmaları ile tam gün Bursa turumuz başlıyoruz. Yaklaşık 3 saat süren yolculuktan  sonra Bursa’ya varıyoruz. Şehrin renkli caddelerini keşfetmeye başlıyor sonrasında da öğlen yemeğimizi yiyoruz. Öğlen yemeği sonrası profesyonel rehberimiz eşliğinde turumuza II. Murad tarafından yaptırılan, Osmanlı İmparatorluğunun en önemli eserlerinden sayılan Muradiye Külliyesini ve Bursa’nın en önemli ve tarihi öneme sahip yerleri olan Osman Bey ve Orhan Bey Türbeleri, Ulu Camii, Yeşil Camii, Koza Han, Uzun Çarşı’yı ziyaret ederek saat 20:00’de İstanbul’a dönüş yolculuğuna başlıyoruz. Turumuz misafirlerimizi otellerine bırakarak son bulmaktadır.

Muradiye Külliyesi

Sultan II. Murad‘ın Bursada 1425-1426 yıllarında yaptırdığı külliye. Bulunduğu semte de ismini verir.

Şehrin etrafa doğru yayılmasını ve açılımını sağlamak amacıyla yaptırılan külliye, Muradiye Camii, hamam, medrese, imaret ve sonraki yıllarda yaptırılmış 12 türbeden oluşur. Sonraki yıllarda çok sayıda hanedan mensubunun gömülmesiyle saraya ait bir kabristan görünümü kazanmış ve İstanbul’dan sonra en çok saraylıyı barındıran ikinci hazire haline gelmiştir. Bursa’nın çeşitli istimlaklerle kaldırılan mezar taşları ve türbelerinin kitabeleri de caminin haziresine getirilmiştir. Külliye, 2014 yılında “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu” Dünya Miras Alanı ‘nın bileşenlerinden birisi olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir.

Osman Bey ve Orhan Bey Türbeleri

Muradiye Külliyesi ziyaretimizden sonra Bursa’nın sembollerinden, Osmanlı İmparatorluğunun kurucuları Orhan ve Osman Bey’in türbelerini ziyaret ediyoruz.

Rivayete göre 11 yıl boyunca süren Bursa kuşatmasında fethe yakın bir zamanda Osman Gazi Söğüt’te vefat etmiştir. Diğer bir rivayete göre ise fethin gerçekleştiğini duyduktan sonra, 1326 yılında vefat etmiştir. Vefat ettiğinde geriye bıraktığı miras; zırh, bir çift çizme, birkaç tane sancak, bir kılıç, bir mızrak, bir tirkeş, birkaç at, üç sürü koyun, tuzluk ve kaşıklıktan ibarettir. Osman Gazi Bursa’nın fethinden sonra vasiyeti gereği oğlu Orhan Gazi tarafından Saint Elia Manastırı’nın (Gümüşlü Kümbet) bir bölümü türbeye dönüştürülmüş ve bu yapının içerisine defnedilmiştir. Daha önce Orhan Gazi Türbesi ile aynı yapının (Saint Elia Manastın) altında yer alan türbe, 1801 ‘de meydana gelen yangın ve 1854 yılında yaşanan deprem sonucu harap vaziyete gelmişken, 1868 yılında Sultan Abdülaziz tarafından bugünkü görünümünde yeniden inşa ettirilmiştir.

Günümüzdeki türbe sekizgen plânlıdır. Kesme kefeki taş ile duvarları örülen yapının üzeri kubbe ile örtülmüştür. Türbenin ortasında Osman Gazi’ye ait ahşap sandukanın etrafı sedef kakmalı pirinç parmaklıklarla çevrilmiş, üzeri sırma işlemeli kadife ile örtülmüştür.Türbe 1485, 1581, Hicri 914, 1793, 1801, 1855 ve 1868 yıllarında değişik şekillerde bakım ve onarımlar görmüş, temelden tavana tamamen değişmiştir.

Osmangazi’nin oğlu ve Osmanlı Devleti’nin ikinci padişahı olan Sultan Orhan 1281-1362 yılları arasında yaşamıştır. Yaşadığı dönemde Bursa ve çevresini Bizanslılar’dan almış devlet teşkilatlarını oluşturmuş ve il Osmanlı parasını bastırmıştır. Orhangazi Türbesi Hisar Semti’ndeki Tophane Parkı’nda Bursa’nın fethinden önce şehrin metropolit manastırı olarak kullanılan Sainte Elie Manastırı‘nın bir bölümü üzerine inşa edilmiştir.

Osmangazi Türbesi’nin tam karşısında bulunan türbe Sainte Elie Manastırı’nın zemin mozaikleri üzerine inşa edilmiştir. Kare planlı olarak yapılan türbenin her cephesinde üçer pencere bulunmaktadır. İç duvarları beyaz badanalı olup pencerelerin üzerinde alınlık şeklinde sade süslemeler bulunmaktadır.

 Ulu Camii

Bursa Ulu Cami, Bursa’da I. Bayezid tarafından 1396-1400 yılları arasında yaptırılmış dini yapıdır.

Bursa’nın tarihi sembollerinden olan cami, Bursa kent merkezinde, Atatürk Caddesi üzerindedir. Çok ayaklı cami şemasının en klasik ve anıtsal örneği sayılır. Yirmi kubbeli yapı, Türkiye’deki iç cemaat yeri en geniş camidir. Mimarın Ali Neccar veya Hacı İvaz olduğu sanılmaktadır. Caminin kündekari tekniği ile yapılmış minberi Selçuklu oyma sanatından Osmanlı ahşap oymacılığı sanatına geçişin en önemli örneklerinden biri kabul edilen değerli bir sanat eseridir.

Yeşil Camii

Yeşil Cami, Bursa‘da ilk dönem Osmanlı mimarisinin önemli örnekleri arasında yer alan bir tarihi yapı.

İçinde bulunduğu Yeşil Külliye‘nin diğer yapıları ile birlikte Bursa kentinin simgelerinden biridir. Caminin ünü, 15. yüzyıl Osmanlı çini sanatı için ayrı bir özelliğe ve öneme sahip çini kaplamalarından gelir.

Koza Han

Koza Han 15. yüzyıl sonlarında II. Bayezid tarafından mimar Abdül ula bin Pulat Şah’a İstanbul’daki eserlerine vakıf olarak Bursa’da yaptırılmış handır.

Hanlar Bölgesi’nde Ulu Cami ile Orhan Camii arasında bulunur. Osmanlı devri han ve kervansaray mimarisinde -ortasındaki mescit bakımından – eski gelenekleri sürdüren ve bütünlüğünü koruyabilmiş olan bir eserdir. Anıtsal giriş kapısı ve avlusunda bulunan altı şadırvanlı köşk mescit Bursa’nın simgeleri arasında kabul edilir.

Uzun Çarşı

1340’ta Orhan Gazi döneminde oluşmaya başlayan Kapalı Çarşı, bugünkü Uzun Çarşı aksı ile doğar ve zamanla yeni hanların eklenmesiyle genişler. Koza Hanı, Geyve Hanı, Fidan Hanı, Emir Hanı, Bedesten, Mahmut Paşa Hanı, Hacı İvaz Çarşısı gibi hanların etrafına zamanla Sahaflar, Aktarlar, Yorgancılar, Sandıkçılar, Kuyumcular, Kavukçular, İplikçiler, Sipahiler ve Bakırcıların çarşılarının ilavesi ile genişler. Doğuda Tuzpazarı ile sona erer. Tarih boyunca yangınlar, depremler geçirir ama Kapalı çarşı hep var olur… Şehri besleyen bir ana damar gibi atar durur.

 

Önemli Bilgilendirme

  • Bu tur minimum 6 kişi ile gerçekleştirilmektedir. 6 veya üzeri katılımcı sağlanamaması durumunda turun iptali ve ücret iadesi yapılacaktır.
Daha Fazla

Öne Çıkanlar

  • Muradiye Külliyesi, Osman Bey ve Orhan Bey Türbeleri, Ulu Camii, Yeşil Camii, Koza Han, Uzun Çarşı

Dahil Olanlar / Dahil Olmayanlar

  • Rehberlik
  • Gidiş Dönüş Otel Transferleri (Sultanahmet, Taksim, Sirkeci ve Beşiktaş bölge otelleri)
  • Ulaşım Hizmetleri
  • Otopark Ücretleri
  • Giriş Ücretleri
  • Öğle Yemeği
  • Öğle Yemeğinde Alınacak İçecekler
  • Kişisel Harcamalar

Duration

Tam gün

Diller

İngilizce
Türkçe

Aktivite Tipleri

Tam Gün Rehberli Turlar

Aktivite Lokasyonu

Created with Sketch. Bursa, Turkey
Created with Sketch.
den itibaren 1000 TL

İlgili Turlar